четверг, 12 ноября 2015 г.

Урок на тему: «Заходь у гості , щедра осінь»

МЕТА: Вчити учнів бачити і розуміти прекрасне в природі, поглибити уявлення дітей про найхарактерніші ознаки осені;
розвівати навички читання, образне і логічне мислення творчу думку;
виховувати почуття любові до рідної природи, бажання оберігати її
ОБЛАДНАННЯ: виставка книг про осінь , репродукція картини І.Левітана «Золота осінь», овочі, фрукти, гілочки з осінніми листочками.

                                        ПЛАН І ХІД УРОКУ
1.Емоційна підготовка
2.Пропедевтична практика
   Бесіда
- З скількох пір року складається рік?
- Назвіть їх.
- Коли розпочинається осінь?
- Назвіть осінні місяці.
- Чому їх так називають?
- Яка буває осінь?
3.Орієнтація
Де ти , літо поділося…
Куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь !
Осінь, ось вона, ось!
Осінь брами свої замикала вночі,
погубила у небі журавлині ключі.
- Про які ключі іде мова?
- Чому ви так думаєте?
4. Презентація
а) Легенда
За народним переказом , Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи  Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
   - Звідки в осені стільки золота?
   - Які прикмети осені ви знаєте? 
б) Вступне слово вчителя
Перший місяць осені – вересень. Тихі, задумливі дні ще теплі, наче літні. Та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман зникає, розсіюється. Піднімається сонечко й обігріває землю.
   Нерідко початок вересня дивує своїм теплом, яскравістю, здається, літо повернулося. Сонце ще довго сяє на ясному небосхилі, та вже воно не таке гаряче , як влітку, а ніжно – ласкаве ,лагідне. Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук. Проте зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь.
  На газонах квітнуть ще яскраві, різнокольорові айстри й жоржини, червоні канни , милують око оксамитові чорнобривці.
                              У вересня щедра рука.
                              - Заходьте! –він з двору гука.
                              І яблука трусить з гілок,
                              І сипле в портфелі сливок,
                              солодкий зрива виноград -
                              і кожний з нас вересню рад.
                              Бо щедра, ой щедра рука
                              у вересня – садівника.
                                                   Т. Коломієць.
в) Бесіда
- Які твори про початок осені ви читали?
- Як в них вона змальована?
- Як ще можна назвати початок осені?
г) Розповідь підготовленого учня
       Жовтень – наступний місяць осені. Назва його пов’язана з кольором , що переважає в цей час у природі. Листя на більшості дерев ,трави та інших рослин розфарбував жовтень в усі відтінки жовтого і червоного кольорів. Поглянеш навколо – зупинишся і неодмінно замилуєшся художником – жовтнем. Яких тільки кольорів не побачиш перед собою!
        Виблискують у небесній сині жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво – червоні клени, переливаються бронзою осики, від фіолетово – червоних до мідних відтінків сяють вдалині ще вбрані в свої шати дерева.
        Вирує навколо чарівна золота осінь. Тільки десь на каштані причаївся зелений «їжачок». Гойдає вітер гілочку, розкриваючи зеленого «їжачка», і ось вже падає на землю коричневий блискучий каштанчик.
        Пагорби й схили  відсвічують багряно- жовто-золотистими барвами. Вітер починає зривати яскраве листя з каштанів і кленів , осик і берізок.
         Відцвіло на озерах латаття. А стара вільха нахилилась до озера, неначе вклонилась йому.
          На осінніх полях і луках стало зовсім порожньо. Більшість квітів уже відцвіла і розсіяла своє насіння. Лише подекуди ніжне синювато-лілове суцвіття свербіжниці прикрашає луки. Ще зрідка зустрічаються калюжниці, братки, милують око різнокольорові хризантеми: білі, рожеві, блідо-фіолетові, золотисто-червоні.
д) Розгляд репродукції картини «Золота осінь»
      - Які кольори переважають на картині?
      - Які мрії з’являються у вас при її розгляді?
е) Розповідь підготовленого учня
           А славний місяць листопад
           все листя обтрусив підряд,
           замів стежини чисто,
           прикрасив кожне місто.
   Листопад – останній місяць осені, або ж пізня осінь. Дні стали прохолодні. Часом, після безперервних дощів,  піде сніг, приморозить.
   А потім знову все розтане. На водоймах з’являється перший льодок. Листя на деревах обірвав вітер, лише на дубах та акаціях воно ще тріпоче.
є) Робота над новими творами
     1. «Вишиває осінь» Олександр Олесь
            Читання вчителем
            Словникова робота
Пояснити значення слів: канва, приваблює, ціп, комора.
            Бесіда
- Про які дарунки лісу говориться в оповіданні?
- Які лікарські рослини згадуються?
- Чим ліс частує білочок? ведмедів? борсуків?
- Від чого застерігає автор?
     2. «Осінь» П. Осадчук
          Мовчазне читання
          Словникова робота
- Які слова незрозумілі?
- Пояснити вислів «клени помутніли»
           Читання вголос
           Аналіз вірша
- Які ознаки осені названі у вірші?
- З чим порівнюється листя?
ж) Обговорення прочитаних творів
    1. «Вже брами літа закриває осінь»
- Про які ключі іде мова?
- Які птахи відлітають у теплі краї?
- Як по іншому можна назвати вірш?
    2. «Верба – мов дівчина золотокоса» В. Сухомлинський
Переказування за планом:
                                    1. Верба і пташка влітку
                                    2. Прийшла осінь
                                    3. Дорожчого за Батьківщину немає нічого
                                    4. Зітхання верби
з) Творча робота над прислів’ями, приказками
    Об’єднати частини прислів’я:

Листопад – не лютий, проте                               вересень до столу подає.
В листопаді голо                                                  спитає чи взутий.
Листопадовий день, як                                        рум’янець року.
Жовтень ходить по краю                                    сім погід у нас.
Вересневий час -                                                  та виганяє птахів з гаю.
Вересень -                                                             заячий хвіст.
Серпень страву готує, а                                       в саді.

5. Підсумок уроку
а) Робота з дитячими малюнками
- До яких творів ви намалювали малюнки? Чому?
б) Доповнити вірш словами
Ходить… (осінь) по покосах,
В золоте фарбує ліс,
І горять шовкові… (коси)
У зажурених…(беріз).
Пада, в’яне…(лист) багряний,
Золотиться сіножать.
Клен в сорочці…(вишиваній)
Вийшов літо…(проводжать).

6. Домашнє завдання.

Урок на тему: Зима – Білосніжка

МЕТА: Розширити знання дітей про характерні ознаки зими;
             вчити учнів бачити і відчувати красу природи; продовжити
             ознайомлення зі звичаями і традиціями українського народу,
             пов’язаними з Новорічними та Різдвяними святами;  удосконалювати    
             навички виразного читання; розвивати пізнавальні інтереси;
             виховувати цікавість до традицій українського народу, любов і
             бережне ставлення до природи,
ОБЛАДНАННЯ: виставка книг, ілюстрацій, дитячі малюнки , паперові сніжинки
ПЛАН І ХІД УРОКУ
1. Емоційна підготовка
Боже на небі,
Линуть до тебе
Наші простенькі дитячі слова.
Ми – твої діти, ми – твої квіти,
Ми – України надія одна.
2. Орієнтація
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок читання – цікава мандрівка до казкової країни. А от до якої саме, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд.
                           1.Чудо-сани прилетіли,
                              Скакуни в тих санях білі.
                              В санях тих сидить цариця –
                              Білокоса, білолиця.
                              Рукавом махає –
                              Сріблом все вкриває. (Зима)

                           2. Без рук, без фарб вікна розмальовує. (Мороз)

                           3. Росте вона додолу головою,
                               Росте вона холодною зимою.
                               А тільки сонечко засяє –
                              Вона заплаче й помирає. (Бурулька)
  
                           4. І не борошно, а білий,
                               І не вата, а м’який,
                               Покриває гори-кручі,
                               Застилає землю вкрай,
                               Щоб був кращий урожай.
                               Що це? Відгадай!   (Сніг)
3. Презентація
а) Вступне слово вчителя
Сон чарівний, сон казковий,
ти прийди до мене знову
У барвистому вбранні
На барвистому коні.
    Снився мені сон. На подвір’ї нашої школи гомін, сміх. Раптом підходить красуня-королева у білому вбранні з довгою сніжно-білою косою. Вона йде, вкриваючи все навколо білою ковдрою.
    І попросила Зима , щоб діти назвали слова, які вона дуже цінує. Вони назвали: сніг, ялинка, Різдво.
    А ви порадуйте королеву, продовживши цей ряд.
б) Бесіда
- А які зимові місяці ви знаєте?
- Чому їх так називають?
- Які кольори є в зими?
- Який із них найголовніший?
в) Слухання вірша П. Сингаївського «Білі черевички у зими»
Вкрив дерева білими крильми
Морозець колючий , мов шипшина.
Білі черевички у зими,
Біла-біла в неї кожушина.
Білі сани , білогриві коні.
Білі щоки, а вуста червоні,
Мов розквітлі маки польові.
- Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день?
- Якого кольору дерева?
- Чи зустрічаються яскраві кольори взимку? Де?
- А які чути зимові голоси?
Сніг - … (рипить).
Мороз - …  (тріщить).
Хурделиця - … (плаче, виє)
г) П. І.Чайковський «Пори року» (слухання)
- Що ви уявляєте при слуханні музики?
- Яку картину можна намалювати, слухаючи музичний твір?
д) Робота з виставкою книг
- Яка з книг сподобалася найбільше?
- Скільки в ній творів?
- Хто автор твору? Хто намалював малюнки?
- Де видана книга?
є) Мовна розминка
Вивчення напам’ять вірша
Їхав грудень возом.
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги снігу.
Фізкультхвилинка
ж) Обговорення прочитаних творів
В. Сухомлинський «Ласкавий вітер і холодний вітрюга»
                        - читання «ланцюжком» вголос;
                      - словесне малювання;
Н. Забіла «Грудень», «Січень», «Лютий».
                      - Які зміни в природі приніс грудень?
                      - Які свята приходять взимку в січні?
                      - Чому лютий лютує?
                      - Знайдіть і прочитайте, яким постає січень?
                      - Яка пора року настає після лютого?
І. Сурикова «Дитинство»
                      - Який малюнок можна намалювати до вірша?
з) Робота над загадками

В зимову веселу пору
Ми кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас нагору,
А ми веземо їх з гори. (Санки)

Всі в сіренькім кожушку,
В рожевій сорочці.
В нас зимою по садку
Гуляють, як гості. (Снігурі)

Відкладає птах яєчка,
Не лякає вітер, сніг.
А проклюнеться малеча –
Шишок вистачить на всіх!
Лиш ворона: «Кар» та «Кар»
Ну й дивак оцей …  (Шишкар)

Крешуть лід , ріжуть лід,
Залишають дивний слід.
Ой, які ж прудкі вони!
Ну, звичайно, …(Ковзани)

Легке, мов пушинка,
Біле, мов тростинка.
Крил не має,,
Та добре літає.
Що ж то за птиця,
Що сонця боїться? (Сніжинка)

Що за гостя в нас така –
І зелена, і струнка.
Сяє зірка угорі,
Та й на радість дітворі. (Ялинка)

е) Гра «Мозаїка»
Скласти слова з розрізаних на частини карток.
(Бурулька, сніжинка, морозець, лижі)
4. Підсумок уроку
- Перегляд дитячих малюнків.
- Гра «Згадай, коли свято»                                                                                
 Свято Миколая (19 грудня) ;
 Різдво Христове (7 січня);
 Святий вечір (6 січня);
 Свято Меланії (13 січня);
 Свято Василя (14 січня).

 
 


















 























Урок позакласного читання: Рідний край - Україна


Мета: Удoсконалювати нaвички  читaння, вміння пpацювати нaд віршaми. Збaгачувати знaння учнів прo істoрію, культуpу свoєї Вітчизни. Рoзвивати вміння самoстійно вибpати книжку ,пізнавальні інтереси школярів. Вихoвувати пoчуття пaтріотизму.

Обладнання: Темaтична вистaвка книг, ілюстpації, мaлюнки. Збіpники твоpів "Позaкласне читaння. 2".


Хід уpоку
Нa дoшці зaписані слoва:

Є багатo крaїн нa зeмлі,
В них — oзера, pічки і дoлини.
Є кpаїни вeликі й мaлі,
Тa нaйкраща зaвжди — Бaтьківщина.

І. Емоційна підготовка.
Сьoгодні урoк – відкpитий для вcіх
Бaгато гoстей! Тoж вітаємo їx!
Хoром: Лaскаво прoсимо!
- A спoчатку прoчитаємо епігрaф урoку.
Щoб уcпіх мaти, трeба дoбре прaцювати.

ІІ.Орієнтація
1. Вступнa бесідa.
— Чудoвий і мальoвничий кpай — Укpаїна. Тут жили нaші пpадіди, діди, тут живуть нaші бaтьки. Зeмля рoду українcького, чия істоpія сягaє сивoї дaвнини.
2. Рoбота з вистaвкою книг.
—Нaзвати твoри прo Укpаїну.
—Які збіpки твоpів є нa вистaвці?
—Які твoри в циx збіpках пpисвячені Укpаїні?
3. Пеpегляд ілюстpацій дo тeми.
4. Бeсіда:
— Рoзгляньте мaлюнки.
— Якими слoвами ви підписaли б їx?

Фізкультхвилинкa

ІІІ. Презентація

1. "Ім'я нaшої Бaтьківщини", Володимир Самійленко
Бесіда
-  В якoму твoрі гoвориться прo нaзву нaшої крaїни?
-  З якoго твoру слoва: "Нa Вкpаїні й для Вкpаїни Будeм жити й пoмремо ..." «Iм’я нaшої Бaтьківщини»
- Xто aвтор циx cлів?
2."Щo тaке Бaтьківщина?"
-  Щo для вaс ознaчає слoво "Бaтьківщина"?

б)Прoдовжити рeчення:
З тaких нeвеличких кутoчків і склaдається.... Бaтьківщина
Бaтьківщина — цe ріднe твoє....  
Бaтьківщина — цe твoя pідна (  мoва )
Бaтьківщина — цe й піcні жаpтівливі і жуpливі
в)Які слoва близькі зa знaченням дo слoва "Бaтьківщина"?

3. "Деркач і Кріт", Василь Сухомлинський
Бесіда
-  Прo щo співaв Деркaч?
-  Щo кличe Деркaча з тeплих кpаїв нa північ?
V. Читaння тa обговоpення твоpів пpо Укpаїну.
1. Бeсіда.
— Для кoжного нарoду дорoга йoго мoва. Для нaс, укpаїнців, найдоpожчою є нaша укpаїнська мoва. Пoчинається вoна з кoлискової піcні, в якій і мaмина любoв, і лaска, і дoбро, і нaдія.
- Хтo з вaс пaм’ятає кoлискову, яку cпівала вaм вaша мaма?
2. Сaмостійне читaння віршa «Нaйрідніші слoва» 
Фізкультквилинкa.
3. Вирaзне читaння віршa (парaми).
4. Бесідa зa змістoм віршa.
— Прo які нaйрідніші слoва гoвориться у віpші?
5. Читaння віршa "Ріднa мовa"
а)Читaння вчитeлем.
б)Читaння учнями мoвчки (підгoтовка дo вирaзного читaння).
в)Вибіркoве читaння.
—Які "чaрівні" словa згaдує aвтор віршa? .
—Яка нaша мовa?
6. Читaння тeксту "Київ", Нaталя Зaбіла
  а) Словниковa роботa
- Які слова вам незрозумілі?
  б) Бесіда
- Щo ви знaєте прo стoлицю Укpаїни?
- Як називaється головнa вулиця Києвa?
- Кoго ввaжають зaсновниками дpевнього містa?
- Прo яку pічку цeй акpовірш?
Дaвно ця pічка слaвна
Наpоди тpи єднaє
І в Чоpне мoре плинe.
Пpостори Укpаїни
Pозкішно пpикрашає.
Oчиці милує дитини.
7. Обговорення самостійно прочитаних творів
8.Хвилинки-цікавинки.
Чи знаєте ви,
-що річку Дніпро в давнину називали:
Дніпро- Славута, Славутич – в українців,
Борисфен -  у греків,
Данаприс – у римлян,
Єнсі – у татар.
VI. Підсумoк урoку.
1. Бeсіда.                                                                                                          
-Які прислів’я пpо Бaтьківщину ви знaєте?        
- Які рослини, символи України ви знаєте?
— Які дeржавні симвoли Укpаїни?
- Що означають кольори Прапора?
- Які слова  бачимо на Гербі України?
- Хто автор Гімну України?
2. – Хто автори цих творів?

Холоне серце, як згадаю,
Що не в Україні поховають,
Що не в Україні буду жить,
Людей і Господа молить…          (Т. Шевченко)         

Україно моя!
Мені в світі нічого не треба.
Тільки б голос твій чути
і ніжність твою берегти.         ( А. Малишко)

Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову
І мову її солов’їну.             (В. Сосюра)

VII. Дoмашнє завдання.


Нaмалювати малюнок «Моя Батьківщина».

Урок на тему "Весна-весняночка"


МЕТА: поглибити уявлення учнів про найхарактерніші ознаки весни за допомогою художніх засобів;
розвивати навички читання, образне мислення, уміння самостійно працювати з книгою;
виховувати естетичні смаки ,любов і бережне ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації, виставка книг, дитячі малюнки, П.Чайковський «Пори року».
ПЛАН І ХІД УРОКУ
1. Емоційна підготовка
2. Орієнтація
- розгадування кросворду
- бесіда
         - Які місяці ви вже назвали?
         - Який залишився?
         - Назвіть їх по порядку.
         - До якої пори року вони відносяться?
3. Презентація.
      а) Слухання музичного твору П. І. Чайковського «Пори року»
                   - Що ви уявляєте під музику?
                   - Якою ви уявляєте весну?
      б) Читання казки про весну
    Було у Матері – Весни три сини. Один з них Березень, такий був плакучий, тільки й робив , що сльози втирав . Другий , Квітень, радував око розквітлими садами, а третій, Травень, співати любив у буйних травах.
    Засперечалися брати , хто з них найважливіший. Березень себе вважав  найсміливішим, бо йшов він першим. Квітень сперечався з ним і доводив, що якби не він., не було б у садах яблук, вишень, груш. А Травень закінчував  весну, зустрічав Соловейка, тому і  вважав себе найважливішим.
    Посварилися брати й прийшли до матері. Засміялася весна і промовила:
    - Всі ви дуже потрібні. Березень зиму перемагає, первоцвіту дорогу звільняє, Квітень землю уквітчає, врожай готує. А Травень буяє травами, тепло дарує. І не було б без вас красного літечка.
    - Якими змальовано місяці?
            - Яку казку про зустріч місяців ви читали?
     в) Обговорення казки «Як Квітень до Березня в гості їздив»
            - Які особливості Березня зображені в казці?
            - Як Квітень зумів дістатися до Травня?
     г)Розучування і виконання веснянок
                          «Подоляночка»
                          «Вийди, вийди, сонечко»
     д)Бесіда. Свято Стрітення
      З давніх-давен у нашого народу одним із найулюбленіших свят було свято Зустрічі весни. Воно проходить весело, урочисто. Весну, за уявленням наших предків, приносили на крилах птахи.
      Вважається, що на Стрітення (15 лютого) зима з весною зустрічаються. З цим пов'язаний цікавий звичай. Напередодні Стрітення жінки випікали печиво у вигляді пташок – «жайворонків». З цими «жайворонками» діти йшли в садки й закликали весну в гості.
    е) Гра «Загублене слово»
 Знайти потрібне слово і вставити у вірш, утворивши риму.
 Весна до нас спішить -
 Про це струмок…(шумить, дзвенить, бринить)

 Як радо щодня і щоночі
 Весняна водичка…(хлюпоче, дзюркоче. плюскоче, рокоче)
    є) Декламування дітьми вивчених творів
- Грицько Бойко «Прилетіли шпаки»;
- М. Лисич «Березень»;
- Ліна Костенко «Берізки по коліна уводі»
   ж) Опрацювання скоромовки
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
«Ти не вмієш  так, як я,
Я не вмію так, як ти».
  з) Бесіда
       - Весна приносить тепло, встеляє землю травицею, квітчає первоцвітами.
       - Яка рослина зацвітає найпершою?
       - Які квіти з’являються першими?
       - Які ще весняні квіти ви знаєте?
       - Які з них занесені до Червоної книги?
       - Запам’ятайте: первоцвіти треба берегти!
  е) Читання і обговорення творів:
                      1. Олена Пчілка «Весняні квіти»
                             - читання  вчителем;
                             - мовчазне читання;
                             - словникова робота:
        - Які слова незрозумілі?
                             - вибіркове читання:
        - Які рослини розбудила весна?
        - Для кого діти збирали квіти?
                             - бесіда:
        - Які із згаданих квітів занесені до Червоної книги?
        - Як потрібно поводитись з первоцвітами?
        - Які свята приносить весна?
                       2. Олександр Олесь «Журавлі»
        - Що означають слова «відмикають білі брами»?
                       3.Юрій Старостенко «Рятуйте!»
        - Про повернення яких пташок ви дізналися з оповідання?
        - Хто намагався зайняти шпаківні?
        - Чи вдалося  горобцям це вчинити?
        - Чому оповідання має таку назву?
        - Які твори про повернення птахів із вирію ви читали? Які це птахи?
 є) Загадки
Чорний, моторний, по полю ходить,
Черв’ячків ловить. Кричить «крак»,
А звати його … (шпак)

Не сильний він, не з металу,
А прислухайся – дзвенить.
Риє землю він розталу
І біжить, біжить. біжить.  (Струмок)

Перший я приніс весну,
Розбудив усіх від сну.
Заспівати я мастак,
Називаюся я… (шпак).

Йшла зоряниця, красна дівиця,
Через покоси, гублячи сльози…
Місяць дивився і засмутився.
Сонечко встало, слізки зібрало. (Роса)

Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь,
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)

Під погожим, тихим небом,
Під дзвінкий пташиний щебет
З оберемком ніжних квітів
По землі блукає …(квітень).

Тільки сонечко пригріло -
І розтанув килим білий.
Клен радіє : певно зна –
Що до нас прийшла…(весна).

Вдень у небі гуляє,
А ввечері спать лягає. (Сонце)

А в цім місяці підряд
Маємо багато свят.
Зеленіють буйно трави.
То іде веселий …( травень).
Посідали на вербичку
Сірі братики й сестрички –
Перші вісники весни.
Відгадайте, хто вони? (Котики)
4. Підсумок уроку
а) Бесіда
- Хто автори творів, які ми прочитали?
- Які з них вам найбільше сподобалися?
- Як ви поясните прислів’я про весну?
         Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.
         Весна днем красна.
б) Виставка дитячих малюнків.
5. Домашнє завдання.