МЕТА: Вчити учнів бачити і розуміти прекрасне в природі, поглибити уявлення
дітей про найхарактерніші ознаки осені;
розвівати навички читання, образне і логічне мислення творчу думку;
виховувати почуття любові до рідної природи, бажання оберігати її
ОБЛАДНАННЯ: виставка книг про осінь , репродукція картини І.Левітана
«Золота осінь», овочі, фрукти, гілочки з осінніми листочками.
ПЛАН І ХІД УРОКУ
1.Емоційна підготовка
2.Пропедевтична практика
Бесіда
- З скількох пір року складається рік?
- Назвіть їх.
- Коли розпочинається осінь?
- Назвіть осінні місяці.
- Чому їх так називають?
- Яка буває осінь?
3.Орієнтація
Де ти , літо поділося…
Куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь !
Осінь, ось вона, ось!
Осінь брами свої замикала вночі,
погубила у небі журавлині ключі.
- Про які ключі іде мова?
- Чому ви так думаєте?
4. Презентація
а) Легенда
За народним переказом , Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила
батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай
все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
- Звідки в осені стільки золота?
- Які прикмети осені ви знаєте?
б) Вступне слово вчителя
Перший місяць осені – вересень. Тихі, задумливі дні ще теплі, наче літні.
Та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в
осінньому серпанку, але поступово туман зникає, розсіюється. Піднімається
сонечко й обігріває землю.
Нерідко початок вересня дивує
своїм теплом, яскравістю, здається, літо повернулося. Сонце ще довго сяє на
ясному небосхилі, та вже воно не таке гаряче , як влітку, а ніжно – ласкаве
,лагідне. Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук. Проте
зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь.
На газонах квітнуть ще яскраві,
різнокольорові айстри й жоржини, червоні канни , милують око оксамитові
чорнобривці.
У
вересня щедра рука.
- Заходьте! –він з двору гука.
І
яблука трусить з гілок,
І сипле
в портфелі сливок,
солодкий зрива виноград -
і
кожний з нас вересню рад.
Бо
щедра, ой щедра рука
у
вересня – садівника.
Т. Коломієць.
в) Бесіда
- Які твори про початок осені ви читали?
- Як в них вона змальована?
- Як ще можна назвати початок осені?
г) Розповідь підготовленого учня
Жовтень – наступний місяць
осені. Назва його пов’язана з кольором , що переважає в цей час у природі.
Листя на більшості дерев ,трави та інших рослин розфарбував жовтень в усі
відтінки жовтого і червоного кольорів. Поглянеш навколо – зупинишся і неодмінно
замилуєшся художником – жовтнем. Яких тільки кольорів не побачиш перед собою!
Виблискують у небесній сині
жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво – червоні
клени, переливаються бронзою осики, від фіолетово – червоних до мідних
відтінків сяють вдалині ще вбрані в свої шати дерева.
Вирує навколо чарівна золота
осінь. Тільки десь на каштані причаївся зелений «їжачок». Гойдає вітер гілочку,
розкриваючи зеленого «їжачка», і ось вже падає на землю коричневий блискучий
каштанчик.
Пагорби й схили відсвічують багряно- жовто-золотистими
барвами. Вітер починає зривати яскраве листя з каштанів і кленів , осик і
берізок.
Відцвіло на озерах латаття.
А стара вільха нахилилась до озера, неначе вклонилась йому.
На осінніх полях і луках
стало зовсім порожньо. Більшість квітів уже відцвіла і розсіяла своє насіння.
Лише подекуди ніжне синювато-лілове суцвіття свербіжниці прикрашає луки. Ще
зрідка зустрічаються калюжниці, братки, милують око різнокольорові хризантеми:
білі, рожеві, блідо-фіолетові, золотисто-червоні.
д) Розгляд репродукції картини «Золота осінь»
- Які кольори переважають на
картині?
- Які мрії з’являються у вас
при її розгляді?
е) Розповідь підготовленого учня
А славний місяць листопад
все листя обтрусив підряд,
замів стежини чисто,
прикрасив кожне місто.
Листопад – останній місяць осені,
або ж пізня осінь. Дні стали прохолодні. Часом, після безперервних дощів, піде сніг, приморозить.
А потім знову все розтане. На
водоймах з’являється перший льодок. Листя на деревах обірвав вітер, лише на
дубах та акаціях воно ще тріпоче.
є) Робота над новими творами
1. «Вишиває осінь» Олександр
Олесь
Читання вчителем
Словникова робота
Пояснити значення слів: канва, приваблює, ціп, комора.
Бесіда
- Про які дарунки лісу говориться в оповіданні?
- Які лікарські рослини згадуються?
- Чим ліс частує білочок? ведмедів? борсуків?
- Від чого застерігає автор?
2. «Осінь» П. Осадчук
Мовчазне читання
Словникова робота
- Які слова незрозумілі?
- Пояснити вислів «клени помутніли»
Читання вголос
Аналіз вірша
- Які ознаки осені названі у вірші?
- З чим порівнюється листя?
ж) Обговорення прочитаних творів
1. «Вже брами літа закриває
осінь»
- Про які ключі іде мова?
- Які птахи відлітають у теплі краї?
- Як по іншому можна назвати вірш?
2. «Верба – мов дівчина
золотокоса» В. Сухомлинський
Переказування за планом:
1. Верба і пташка влітку
2. Прийшла осінь
3. Дорожчого за Батьківщину немає нічого
4. Зітхання верби
з) Творча робота над прислів’ями, приказками
Об’єднати частини прислів’я:
Листопад – не лютий, проте вересень до
столу подає.
В листопаді голо спитає чи взутий.
Листопадовий день, як
рум’янець року.
Жовтень ходить по краю сім погід у
нас.
Вересневий час -
та
виганяє птахів з гаю.
Вересень -
заячий хвіст.
Серпень страву готує, а в саді.
5. Підсумок уроку
а) Робота з дитячими малюнками
- До яких творів ви намалювали малюнки? Чому?
б) Доповнити вірш словами
Ходить… (осінь) по покосах,
В золоте фарбує ліс,
І горять шовкові… (коси)
У зажурених…(беріз).
Пада, в’яне…(лист) багряний,
Золотиться сіножать.
Клен в сорочці…(вишиваній)
Вийшов літо…(проводжать).
6. Домашнє завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий