четверг, 12 ноября 2015 г.

Урок позакласного читання: "У світі цікавого. Н.Л.Забіла «Ластівки»"


Мета: Вчити учнів правильному, свідомому, виразному читанню,
          збагачувати словниковий запас під час опрацювання тексту
          «Ластівки»  Н.Л.Забіли. Розвивати вміння виділяти головне,
          суттєве; вміння порівнювати; розвивати емоції учнів,
          використовуючи вірші, оповідання. Розвивати мислення, мовлення                      творчу уяву. Виховувати емоційне ставлення до пізнання           навколишнього.

Обладнання: 1. Виставка книжок Н.Л.Забіли.
                       2. Ластівки з етапами уроку.
                       3. Тема уроку.
                       4. Девіз.
                       5. Картки для складання асоціативного куща.
                       6. Костюм «Ластівчиха» для фізкультхвилинки.
                       7. Портрет Н.Л. «Забіли».
                       8. Текст оповідання «Ластівка» для кожного учня.
Хід уроку
1)    Організація класу.
– Дорогі,діти! В наш клас завітали гості щирі. Давайте їх привітаємо.

Посміхніться всім навколо
Сонцю, небу, квітам, людям
І тоді обов’язково
День для вас щасливим буде.

– Кому дозволимо сісти першими? (Дівчаткам)
– Так, спочатку краса, а потім сила.
2)    Девіз уроку.

Дитино, глянь навкруги, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
        
3)    Хвилинка поезії.
– Як завжди розпочнемо наш урок з хвилинки поезії.
– Сьогодні ви почуєте два уривка із вірша про природу Н. Забіли «Чотири пори року».
– Послухайте і скажіть : – Яку пору року в них зображено?
         а)  (1 учень читає уривок напам’ять)

          Весела, гарна й кучерява
маленька дівчинка Весна
біжить, сміється, сіє трави,
і пісня ллється голосна.

По всіх усюдах пісня лине,
усе пробуджує від сну,
і всі комашки, всі рослини
вітають дівчинку Весну.

Дерева просять: - Весно красна,
розкрий на гілочках бруньки! –
А луки кажуть: – Кинь-но рясно
по нашій зелені квітки!

І луки буйно зацвітають,
і свіжим листям гай шумить,
а дівчинка росте, зростає
не щогодини, а щомить…

– Яку пору року зображено в цьому уривку?(Весну)

(Оцінка)
До всіх –
– Як ви здогадались чому саме весна?
( Сіє трави, все співає, усе пробуджує від сну, розкриваються на гілочках бруньки).
– Чому навчає вас цей вірш?
( Любити природу, вчитись спостерігати за природою, бачити красу природи).

б) – Слухаємо ще один уривок вірша і думаємо:
– Про яку пору року йдеться в ньому?
(2 учень читає уривок напам’ять)

         Це не дитя вже – подивіться
         на гарну дівчинку струнку!
         Вона збирає полуниці
         і стиглі вишні у садку.

         І, світлом сонячним залита,
         слідкує, щоб усе росло…
         ЇЇ тепер вже кличуть – Літо,
         хороше Літечко прийшло!

         І сонце тепле, й небо синє,
і всюди праця йде на лад.
Вже запашні копиці сіна
на луках вистроїлись в ряд.

А ось веселі, загорілі
вітають Літо малюки,
і плещуться, й здіймають хвилі
під тихим берегом ріки.

– Яку ж пору року описано? (Літо) 
(Оцінка)

До всіх –
– Доведіть що описано саме літо.
( Збираються полуниці, літом все росте, сяє дуже тепле сонечко, люди заготовляють запашне сіно. Малюки загоряють та купаються).
– Діти, а чим схожі ці два уривки вірша?
( В них описується природа.)
– А чим вони відрізняються?
(Зображуються різні пори року:весна, літо.)

4)    – Хвилинка поезії завершена і я хочу продовжити урок далі, загадавши вам загадку:
Загадка
         Швидко скрізь цей птах літає,
         Безліч мошок поїдає,
         За вікном гніздо будує,
         Тільки в нас він не зимує.
                (Ластівка)

– Сьогодні на уроці ми часто будемо згадувати ластівок і вони будуть нам допомагати, а саме повідомляти етапи уроку
(Відкриваю I етап).

– Послухайте цікавинки про ластівок. Діти приготували для нас повідомлення
(5 учнів з’являються біля дошки)
1 учень: Ластівка буває сільська та земельна. Сільська зветься косатка, а земельна – стриж. ( В нашій місцевості).
2 учень : Ластівки, шпаки, жайворонки, дрозди , солов’ї , лелеки з нашої країни відлітають зимувати в Африку.
3 учень : З теплих країв більшість птахів повертаються в ту ж місцевість, де вони гніздувалися раніше.
4 учень: Ластівки і соколи найшвидше літають. Їх швидкість – більше 100 км/год. Ластівки першими відлітають у теплі краї і повертаються останніми.
5 учень: Ластівка за літо з’їдає приблизно 1 мільйона комах.
– Дякую, сідайте.

5)    Тема та мета уроку.
– А давайте відкриємо наступну смужечку. Який же етап уроку наступний? Отже, тема нашого уроку
У світі цікавого. Н.Л. Забіла «Ластівки»
(діти читають хором)
– Сьогодні ми на уроці дізнаємось про творчість української письменниці Н.Л.Забіли. Опрацюємо її оповідання «Ластівки».
– Про Н.Л. Забілу мені допоможуть розповісти мої консультанти.
(2 дівчинки виходять до дошки і по черзі розповідають біографічні дані письменниці).
(Помічник-консультант – 2 шт. (бейджики))
1 учениця Наталя Забіла народилась у 1903 році в Петербурзі, у дворянській сім’ї, де любили музику, поезію. Батько й мати її добре зналися в мистецтві, самі малювали й привчали до цього дітей. Дітей у родині було семеро. Мати, укладаючи дітей спати читала їм вірші, яких знала напам’ять безліч. Не дивно, що всі діти змалку любили малювати, писати вірші та казки. Це було для них найулюбленішою розвагою.
– Чим любили займатися діти в сім’ї Забіли?
( оцінка)
2 учениця: Н.Забіла з матір’ю опинилася на Україні в 1917 році. Старшим дітям прийшлось працювати. Вона дуже рано почала свій трудовий шлях. Дитячою письменницею Н.Забіла стала в 30-ті роки минулого століття, коли написала першу книжку під назвою «Ясоччина книжка», яку присвятила своїй дочці Ясочці. На жаль, дівчинка померла у 5-річному віці.
– Так як називалась перша книжка Забіли?
(оцінка)
– Сідайте.
6)    Робота з виставкою книг.
– До речі «Ясоччина книжка» є у нас на виставці. Ось вона.
– Діти, так кому ж була присвячена ця книжка?
– А що трапилося з дівчинкою?
         7) Словникова робота.
– Відкриваю наступний етап.
А зараз давайте попрацюємо над словами на дошці.

Рівчаках                       – Прочитайте слова очима
                                     – Читаємо слова хором, правильно поставивши наголос.
Спориш                       – До якої частини мови належать ці слова?
                                     – Які з цих слів вам не зрозумілі?
Ненажери


Метушаться                – Прочитайте слова і скажіть : на яке питання вони                                                    відповідають? Що означають?
Розтанув                     – Є незрозумілі слова?
                                    – Не будемо марнувати часу і перейдемо до наступного
Не марнують                   стовпчика.

 Одразу

Щомить                      – Поясніть значення цих слів.

Безупинно


8) – Наступний етап – Гра «Опиши ластівку».
– Можливо цей малюнок вам допоможе. Працюємо в парах, будьте уважні.
– І так, яка ластівка?

Робота в парах. Складання асоціативного куща
На кожній парті два аркуша паперу з набраними словами та словосполученнями:

Маленька, велика
Перелітна, зимуюча
Стрімка, повільна
Чорно-синій верх, червона грудка
Біле черевце і груди, жовта грудка
Ноги короткі, довгі ноги

         9) Робота над текстом.
– Ось ми погрались і переходимо до роботи над текстом.
а) – Зараз я ознайомлю вас з текстом. А ви послухайте і скажіть:
– Які головні дійові особи тексту?
(читаю я).
– Так між ким відбувалась розмова  в тексті?
         10) Фізкультхвилинка(інсценізація).
         Ластівкам не до науки
Ох, давно вже терплять муки.
Затекли і ніжки, й крила,
Ластівчиха зве до діла:
Ану, славні малюки,
Станьте струнко, мов грибки,
Крила в гору піднімайте,
Ними добре помахайте,
Головою покрутіть,
Ніжками потупотіть,
Навкруг себе оберніться,
І спокійно зупиніться.
Зупинившись, почекайте
І 5-раз поприсідайте.

Зарядка для очей.
б) Читання «ланцюжком»
–  Зверніть увагу на розділові знаки. Підготуйте відповідь на таке запитання
– Які пташки полетять у теплі краї?
в) Бесіда за змістом прочитаного.
– Чи сподобалось вам оповідання?
– Чому?
– Між ким відбувалась розмова?
– Що схвилювало дівчинку?
г) Мовчазне читання.
          Гра «Коник – стрибунець».
– Пострибайте очима по рядочках тексту і підготуйтесь до швидкого і усвідомленого читання.
– Для цього дається 2 хвилини.
Коли час вичерпано:
– Поставте указки там, де ви зупинились.
– Бачу, що багато хто з вас встиг прочитати текст повністю, а хто ні – навчитесь читати його швидко дома.
д) Вибіркове читання.
– Пригадаємо, з яких частин складається текст?
1)    – Знайдіть і прочитайте зачин.(1 абзац)
2)    – Знайдіть і прочитайте кінцівку.(останній абзац)
3)    – З яким проханням звернулась дівчинка до мами7
4)    – Як пташки піклуються про своїх маляток?
5)    – Що чекає птахів восени?
Оцінки коментувати.
е) Читання в особах.
– Як ви гадаєте, хто читав найкраще
Оцінки – 3 чол.

         11) Підсумок уроку.
–Час підвести підсумок уроку.
–Давайте пригадаємо: З яким оповіданням ми сьогодні ознайомились?
–Хто його написав?
–Кому присвятила це оповідання письменниця?
–Що ще ви запам’ятали про письменницю?
         12) Домашнє завдання.
–Тема наступного уроку позакласного читання Творчість М. Стельмаха. Готуватись до нього ви будете наступним чином:
1 група – Біографія М. Стельмаха.
2 група – Дібрати твори М. Стельмаха.
3 група – Зробити малюнки до творів.
         13) Загадки.
– Ми добре попрацювали. Залишився ще час і я пропоную відгадати загадки.
Це і буде наш останній етап уроку.
– Мабуть, ви пам’ятаєте з природознавства, що всіх птахів поділяємо на 2 види.
– На які?(Перелітні і зимуючі).
– А тепер давайте з’ясуємо : до яких належать відгадані птахи.
1) Сіренький, моторний,
    На соняшник сів,
    Надзьобався добре
    Й далі полетів.
    (Горобчик)
– Який це птах?(Зимуючий)
2) Перший я приніс весну,
     Розбудив усе від сну.
     Заспіваю під вікном,
     Люди звуть мене …
      (Шпаком)
– А це який птах?( Перелітний)
3) Дивний ключ у небі лине,
    Не залізний, а пташиний.
    Цим ключем в осінній млі
    Відлітають…
    (Журавлі)
– Отож, вони які птахи? (Перелітні).
4) Вірно людям я служу,
     Їм дерева стережу
     Дзьоб міцний і гострий маю,
     Шкідників ним здобуваю
     (Дятел)
– А він який птах? ( Зимуючий).
– А чи знаєте ви, що першою у вирій (далеке тепле місце десь далеко біля моря) відлітає зозуля. На це є вагома причина. Зозуля – ключниця вирію – у неї зберігаються ключі тієї країни звідки вона прилетіла. За нею летять стрижі, солов’ї, ластівки, жайворонки, лелеки, журавлі. Повертається зозуля останньою.
         14) Лелека ластівку питає:
– Хто вище всіх птахів літає?
– Літають люди вище всіх

На літаках своїх легких.

Комментариев нет:

Отправить комментарий