четверг, 12 ноября 2015 г.

Урок на тему "Весна-весняночка"


МЕТА: поглибити уявлення учнів про найхарактерніші ознаки весни за допомогою художніх засобів;
розвивати навички читання, образне мислення, уміння самостійно працювати з книгою;
виховувати естетичні смаки ,любов і бережне ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації, виставка книг, дитячі малюнки, П.Чайковський «Пори року».
ПЛАН І ХІД УРОКУ
1. Емоційна підготовка
2. Орієнтація
- розгадування кросворду
- бесіда
         - Які місяці ви вже назвали?
         - Який залишився?
         - Назвіть їх по порядку.
         - До якої пори року вони відносяться?
3. Презентація.
      а) Слухання музичного твору П. І. Чайковського «Пори року»
                   - Що ви уявляєте під музику?
                   - Якою ви уявляєте весну?
      б) Читання казки про весну
    Було у Матері – Весни три сини. Один з них Березень, такий був плакучий, тільки й робив , що сльози втирав . Другий , Квітень, радував око розквітлими садами, а третій, Травень, співати любив у буйних травах.
    Засперечалися брати , хто з них найважливіший. Березень себе вважав  найсміливішим, бо йшов він першим. Квітень сперечався з ним і доводив, що якби не він., не було б у садах яблук, вишень, груш. А Травень закінчував  весну, зустрічав Соловейка, тому і  вважав себе найважливішим.
    Посварилися брати й прийшли до матері. Засміялася весна і промовила:
    - Всі ви дуже потрібні. Березень зиму перемагає, первоцвіту дорогу звільняє, Квітень землю уквітчає, врожай готує. А Травень буяє травами, тепло дарує. І не було б без вас красного літечка.
    - Якими змальовано місяці?
            - Яку казку про зустріч місяців ви читали?
     в) Обговорення казки «Як Квітень до Березня в гості їздив»
            - Які особливості Березня зображені в казці?
            - Як Квітень зумів дістатися до Травня?
     г)Розучування і виконання веснянок
                          «Подоляночка»
                          «Вийди, вийди, сонечко»
     д)Бесіда. Свято Стрітення
      З давніх-давен у нашого народу одним із найулюбленіших свят було свято Зустрічі весни. Воно проходить весело, урочисто. Весну, за уявленням наших предків, приносили на крилах птахи.
      Вважається, що на Стрітення (15 лютого) зима з весною зустрічаються. З цим пов'язаний цікавий звичай. Напередодні Стрітення жінки випікали печиво у вигляді пташок – «жайворонків». З цими «жайворонками» діти йшли в садки й закликали весну в гості.
    е) Гра «Загублене слово»
 Знайти потрібне слово і вставити у вірш, утворивши риму.
 Весна до нас спішить -
 Про це струмок…(шумить, дзвенить, бринить)

 Як радо щодня і щоночі
 Весняна водичка…(хлюпоче, дзюркоче. плюскоче, рокоче)
    є) Декламування дітьми вивчених творів
- Грицько Бойко «Прилетіли шпаки»;
- М. Лисич «Березень»;
- Ліна Костенко «Берізки по коліна уводі»
   ж) Опрацювання скоромовки
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
«Ти не вмієш  так, як я,
Я не вмію так, як ти».
  з) Бесіда
       - Весна приносить тепло, встеляє землю травицею, квітчає первоцвітами.
       - Яка рослина зацвітає найпершою?
       - Які квіти з’являються першими?
       - Які ще весняні квіти ви знаєте?
       - Які з них занесені до Червоної книги?
       - Запам’ятайте: первоцвіти треба берегти!
  е) Читання і обговорення творів:
                      1. Олена Пчілка «Весняні квіти»
                             - читання  вчителем;
                             - мовчазне читання;
                             - словникова робота:
        - Які слова незрозумілі?
                             - вибіркове читання:
        - Які рослини розбудила весна?
        - Для кого діти збирали квіти?
                             - бесіда:
        - Які із згаданих квітів занесені до Червоної книги?
        - Як потрібно поводитись з первоцвітами?
        - Які свята приносить весна?
                       2. Олександр Олесь «Журавлі»
        - Що означають слова «відмикають білі брами»?
                       3.Юрій Старостенко «Рятуйте!»
        - Про повернення яких пташок ви дізналися з оповідання?
        - Хто намагався зайняти шпаківні?
        - Чи вдалося  горобцям це вчинити?
        - Чому оповідання має таку назву?
        - Які твори про повернення птахів із вирію ви читали? Які це птахи?
 є) Загадки
Чорний, моторний, по полю ходить,
Черв’ячків ловить. Кричить «крак»,
А звати його … (шпак)

Не сильний він, не з металу,
А прислухайся – дзвенить.
Риє землю він розталу
І біжить, біжить. біжить.  (Струмок)

Перший я приніс весну,
Розбудив усіх від сну.
Заспівати я мастак,
Називаюся я… (шпак).

Йшла зоряниця, красна дівиця,
Через покоси, гублячи сльози…
Місяць дивився і засмутився.
Сонечко встало, слізки зібрало. (Роса)

Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь,
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)

Під погожим, тихим небом,
Під дзвінкий пташиний щебет
З оберемком ніжних квітів
По землі блукає …(квітень).

Тільки сонечко пригріло -
І розтанув килим білий.
Клен радіє : певно зна –
Що до нас прийшла…(весна).

Вдень у небі гуляє,
А ввечері спать лягає. (Сонце)

А в цім місяці підряд
Маємо багато свят.
Зеленіють буйно трави.
То іде веселий …( травень).
Посідали на вербичку
Сірі братики й сестрички –
Перші вісники весни.
Відгадайте, хто вони? (Котики)
4. Підсумок уроку
а) Бесіда
- Хто автори творів, які ми прочитали?
- Які з них вам найбільше сподобалися?
- Як ви поясните прислів’я про весну?
         Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.
         Весна днем красна.
б) Виставка дитячих малюнків.
5. Домашнє завдання.

Комментариев нет:

Отправить комментарий